Skip to main content
| Mihaila Tāla 1

New Hanza biroju ēkas energoefektivitāte un estētika – atbilstoši labākajai Skandināvijas valstu praksei

New Hanza biroju ēkas energoefektivitāte un estētika – atbilstoši labākajai Skandināvijas valstu praksei

Mūsdienās biroju ēkām ir svarīga ne tikai telpu funkcionalitāte, pārdomāti plānojumi un ilgtspējīgi tehniskie risinājumi. No ēkām sagaidām arī augstu energoefektivitāti, kvalitāti, kas apliecināta ar starptautiski atzītiem sertifikātiem, kā arī pievilcīgu un baudāmu vizuālo izskatu, lai ēka iekļautos apkārtējā vidē.

Uzsākot darbus pie pirmās A klases biroju ēkas būvniecības New Hanza teritorijā, Pillar attīstības komandai, arhitektiem un būvinženieriem bija mērķis saglabāt un pilnveidot apkārtējās vides vēsturisko vērtību, vienlaikus piedāvājot labākos energoefektivitātes risinājumus. Bija svarīgi kvalitatīvi atšķirties no esošā piedāvājuma tirgū.

Ķieģelis un dzelzsbetona paneļi

New Hanza biroju ēkas fasādē netiek izmantotas šobrīd tik ierastās stikla fasāžu konstrukcijas. Detalizētas inženiertehniskās izpētes un pieredzes apmaiņas rezultātā par piemērotāko Latvijas klimatiskajiem apstākļiem un New Hanza apkārtējai videi tika atzīti Skandināvijas arhitektūrā plaši izmantotie monolītie dzelzsbetona paneļi, kas apdarīti ar gadsimtiem ilgi pārbaudītu vērtību – dabīgu māla materiālu – ķieģeļiem.

Ēkas ārsienas ir siltinātas, nodrošinot teicamu siltuma izolāciju – aukstajā laikā ēka neatdziest, savukārt karstajā – neuzkarst. Tas nozīmē, ka ēkas apkurei un dzesēšanai ir jāpatērē ievērojami mazāki energoresursi, nodrošinot nomniekiem mazākus biroja uzturēšanas izdevumus.

Ēkas energoefektīvie, tehniskie un ilgtspējīgie risinājumi

Ēka būvēta saskaņā ar starptautiski atzīto BREEAM sertifikāciju, tiecoties pēc BREEAM Excellent līmeņa. BREEAM sertifikācija apliecina to, ka ēka ir būvēta videi draudzīgi, ilgtspējīgi, atbilstoši gandrīz nulles enerģijas ēkas prasībām. To jau atzinīgi novērtējuši nozares eksperti. 2022. gadā biedrība Building Design and Construction Council konkursā “Ilgtspējība arhitektūrā, būvniecībā, dizainā” New Hanza biroju ēku atzina par ilgtspējīgāko projektu Baltijā.

New Hanza birojos paredzēta virkne inovatīvu un ilgtspējīgu risinājumu, ko ikdienā jutīs ikviens ēkas lietotājs. Ēkā paredzēta centralizēta vadības un automatizācijas sistēma, ar kuras palīdzību ērti vadīt un kontrolēt visas tehniskās funkcijas, nodrošinot ikvienam nomniekam arī individuālu patēriņa uzskaiti. Nomātajās telpās būs iespējams individuāli regulēt apkures, ventilācijas un dzesēšanas jaudas atbilstoši darbinieku labjūtības prasībām. Telpu dzesēšanu nodrošinās mūsdienīgas dzesēšanas konsoles (“Chilled beams”), novēršot tiešu gaisa plūsmu dzesēšanas zonās, kas nereti darbiniekiem sagādā lielu diskomfortu siltajā laikā.

Kopumā ēka projektēta kā gandrīz nulles enerģijas ēka jeb NZEB (Nearly zero-emission building), projekts atbilst A energoefektivitātes klasei.

Risinājumi elektroenerģijas taupīšanai

Ēkas dienvidu fasāde ir aprīkota ar saules paneļiem 170 m2 platībā, kas paredzēti elektroenerģijas patēriņa kompensēšanai ēkas koplietošanas telpās, tādējādi vēl vairāk samazinot ēkas uzturēšanas izmaksas. Ēkā esošie lifti ir aprīkoti ar tā dēvēto reģeneratīvo pievadu, kas ļauj atgūt līdz pat 30% no lifta darbībai patērētās elektroenerģijas.

Visi logi New Hanza birojos ir pārklāti ar saules aizsargplēvi, kas samazinās telpu sakaršanu saulainā laikā. Ēkas fasādes paneļos iebūvētas automātiskās ārtelpu žalūzijas, kas saulainā laikā aizvērsies, nodrošinot ventilācijas sistēmas darbu optimālā režīmā. Uz ēkas jumta izveidotais dabiskais apzaļumojums samazinās ēkas sakaršanas risku un pasargās ēku no liekām temperatūras svārstībām, lai negatīvi neietekmētu ventilācijas sistēmas darbību.

Apgaismojums ēkā gan birojos, gan koplietošanas telpās tiks nodrošināts ar LED gaismekļiem, kas būtiski samazina elektroenerģijas patēriņu. Koplietošanas telpās apgaismojums tiek vadīts ar sensoru sistēmas palīdzību, savukārt ēkas fasādes apgaismojums atbilstoši diennakts un gadalaiku režīmam tiks pielāgots automātiski.

Svaigs un tīrs gaiss

New Hanza birojos daudz domāts arī par gaisa apmaiņas kvalitāti telpās. Ēkā uzstādīta augstas veiktspējas ventilācijas sistēma, kas par 50% pārsniedz normatīvos noteiktās gaisa apmaiņas prasības A klases biroju ēkās. Būtiski, ka ventilācijas sistēmas jauda tiek automātiski pielāgota ar CO2 sensoru palīdzību – gaisa apmaiņas jaudas tiek samazinātas, ja telpa netiek lietota. Atbilstoši nomnieka paredzētajai telpu apdarei, sensori tiek uzstādīti katrā biroja telpā.

New Hanza biroju ēka būs viena no energoefektīvākajām ēkām Rīgā, kas nomniekus pārsteigs ar zemām izmaksām par komunālajiem pakalpojumiem. To apliecina arī publiski pieejami energoefektivitātes sertifikāti.

Pārliecinies par to, cik atšķirīgas var būt apkures izmaksas mēnesī par līdzīga izmēra biroju dažādas klases un energoefektivitātes birojos*:

Biroja tips
Apkures izmaksas
Vēsturiska Rīgas centra ēka,
kas pielāgota biroja vajadzībām
4.00 EUR/m2
B klases biroju ēka
2.80 EUR/m2
A klases biroju ēka,
kas būvēta pirms 2020. gada
1.60 EUR/m2
New Hanza biroju ēka
1.10 EUR/m2

* salīdzinājums veikts, balstoties uz konkrētu biroju piemēriem 2022. gada decembrī. New Hanza birojam aprēķins veikts, ņemot vērā ēkas energoefektivitātes sertifikātā norādītos datus un vidējo gaisa temperatūru 2022.gada decembrī.

Kontakti

Elīna Ozola PĀRDOŠANAS UN IZNOMĀŠANAS NODAĻAS VADĪTĀJA

Elīna Ozola

PĀRDOŠANAS UN IZNOMĀŠANAS NODAĻAS VADĪTĀJA
Elīna Ozola Attīstības direktors

Pēteris Guļāns

ATTĪSTĪBAS DIREKTORS
Lūdzu, ierakstiet savu vārdu
Lūdzu, ierakstiet savu e-pastu.
Lūdzu, ierakstiet savu tālruni
Aizpildīšana ir obligāta